Renklerin Bizler Üzerindeki Etkisi

İsmet Özel Kalp Krizi Geçirdi
11 Mart 2019
Merak Edilen Soru; Ahmet Kaya’yı Kim Canlandırıyor?
11 Mart 2019

Bugünün Konusu Renklerin Bizler Üzerindeki Etkisi sizlerin için araştırdık derledik insan psikolojisi renklerin nasıl etkisine giriyor hangi renklerde ne yaşıyor bunları hayatımızda en çok karşılaştığımız renklerle açıklayacağız. İşte Renklerin Bizler Üzerindeki Etkisi;

Mavi

Gökyüzüne baktığımız zaman uçsuz bucaksız bir mavinin içinde kayboluruz ama o uçsuz bucaksız mavi bizlere rahatlık, huzur ve dinlendirici bir etkisi olan renktir.

Maviyi seven insanlar düzenli, sadık, sakin insanlardır ve içe dönük insanlardır.  Mavi, yatak odası ve dinlenme mekanları için uygun bir renktir. Çalışma Alanlarında kullanılmaması taraftarıyız dinlendirici bir etkisi var çünkü.

Kırmızı

Kırmızı renk, hareketliliği, gençliği  ve sıcak bir renktir duygusal anlamda ise mutluluk, azim kararlığın sembolüdür. Aynı zamanda gücün simgesi ve insanı harekete geçirir. Kırmızı renk; uyku kaçıran  zaman kavramını unutturan bir renk olduğu için çalışma alanlarında kullanılabilir.

Siyah

Hüznü yalnızlığı hissettiren bir renk sıkıntılarımızı, endişelerimizi hatırlatan bir renktir onun için odanızda siyah renk kullanmayın kim oturduğu yerde üzülmek ister ki yazıyı yazarken bile bir sıkıntı girdi içime, sizde dikkat edin sıkıntıya girebilirsiniz. 🙂  Siyah renk aynı zamanda hırs, güç ve asaletin rengidir. Hiç mavi renkte makam aracı gördünüz mü? Genellikle hepsi siyahtır çünkü güç ve asaleti temsil eder. Siyah bir odaya girdiğiniz zaman neden siyah diye düşünürsünüz çünkü gizemi içinde barındırır.

Beyaz

En masum renk belkide beyaz saflığın, temizliğin simgesi huzur ve güvenin kaynağı. Düşünce gücünü artırır. Beyazı seven insanlar genelde  hayal dünyası geniş, titiz, düşünceli insanlardır.

Masumiyeti, istikrarı, soğuk kanlılığı temsil eder.

Sarı

Sarı; insana sevinç ve coşku verir üretimin ve verimliliğin rengidir. İlham verici ve bilgeliği uyandırır. Sarı renk içinde bir çok ifade barındırır yeşile kaçan tonlarıyla soğuk duru, sonbaharın habercisi  yeri geldiğinde hüznü yeri geldiğinde sevinci yükler insana. Zıt etkileri içinde barındırdığı için sarıdan biraz da uzak durmak gerekir aslında duygu ve zihin karışıklığına sebep olabilir.

Yeşil 

Doğanın rengi insanın da baktıkça huzuru bulduğu renktir. İç açıcı, umudu, yeniliği, yeniden doğmayı hissettirir zaten ormana gittiğimizde bir derin nefes alıp yeşile bakıp huzur dolar içimiz aslında mavi ile yeşilin kimseye zararı yok gibi. Olumsuz etkileri bulunmakta aşırı rahatlık verdiği için bir gevşeme olabilir umursamazlık gibi tembel olma ihtimaliniz de var.

Kahverengi

Ciddiyet, sadelikten yana olanların rengi dostluğun metanetin sembolüdür. Evimizdeki parkeler genelde kahverengi renktir sebebi ise, toprağın güvenliliğini hissettirir.  Kahverengi rengi seven kişiler genelde duygusal yönleri ağır basar aynı zamanda sadeliği ve sakinlikten yanadırlar ama yalnızlık onlara göre değildir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir