Şair Bülent ÖZCAN

Bülent ÖZCAN

Bülent Özcan, (d. 25 Şubat 1973, Sarız, Kayseri) Şair. Ahmet Ozan Akgüneş, Özlem Günay Aytekin, Can Ozan imzalarını da kullanmıştır.  İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. Londra’da Southgate, Nottingham’da New Kolejde okudu. 199... Yazarın Biyografisi

Bülent Özcan, (d. 25 Şubat 1973, Sarız, Kayseri) Şair. Ahmet Ozan Akgüneş, Özlem Günay Aytekin, Can Ozan imzalarını da kullanmıştır. 

İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. Londra’da Southgate, Nottingham’da New Kolejde okudu. 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni birinci sınıfta iken yarıda bıraktı. Gaziantep’te yayımlanan Doğuş, Önder, Sizin Gazete, Gaziantep Ekspres ve Arena gazetelerinde sanat yönetmenliği yaptı. Gaziantep 27 gazetesinde felsefe ve kültür sanat üzerine yazılar yazdı. Doğan ve Şok gazetelerinde yazı işleri müdürlüğü görevlerinde bulundu. Şiir sergileri açtı. 

Şiirleri; Ana, Aykırı Sanat, Gülpınar, Şiir Defteri, Damla, Kuzeysu, Şafak (Yunanistan), Kırk Merdiven, Hürriyet Kelebek, Müzik Magazin, Hayat, Ses, Berfin Bahar, Çalı, Edebiyat Gündemi, Köşe Taşı (İngiltere), Öteki-siz, Dem Gazetesi (Almanya), Wird (Almanya), Demokratik Gündem Gazetesi(Almanya), Avrupa Gazetesi (İngiltere), Olay Gazetesi (İngiltere) başta olmak yüzlerce yayın organında yayımlandı. Çeşitli antolojilerde şiirleri yer aldı. 

1988 yılında Türkiye Çocuk dergisi tarafından “Yılın Araştırmacısı” seçildi. Şiir sanatına yapmış olduğu katkılardan dolayı 1990 yılında, Müzik Magazin dergisi tarafından “Onur Belgesi” ile ödüllendirildi. 1992 yılında İsveç’te bulunan Hümanist Enternasyonal tarafından Jüri Özel Ödülü’nü, Türkiye Dergisi ve Bay Ajans tarafından düzenlenen şiir yarışmasında ise “Barış Şiiri” ödülünü aldı. Şiirleri Naser Feiz, Hengameh Heidari, Kadir Dilavernijad ve Khazar Ahmetnijadi [1] tarafından Farsçaya ve Azerice’ye çevrilerek, İran’ın önde gelen sanat edebiyat dergilerinde yayımlandı. Şiirlerinin bir bölümü Ali Ekber Eren, Birol Topaloğlu, Cihangir Bostancı, Gül Kansu, Suat Adalar tarafından bestelendi. 

Bülent Özcan Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği ve Kilis Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. 

İnsanların toplumsal olaylara karşı duyarsızlığını eleştirmek amacıyla, bir dizi protesto girişiminde bulunma kararı aldı: 8 Kasım 1996’da, Galata Köprüsü üzerinde kitaplarını denize attı. 25 Şubat 1997’de ise, Gaziantep Asrî Mezarlığı’nda, ölülere bir şiir dinletisi sunarak, mezarlıklara şiir kitaplarını bıraktı. 

Mayıs 1997’de Türkiye’den ayrılarak Londra’ya yerleşti. Londra’da yayımlanan Londra Olay gazetesinin kültür sanat yönetmenliğini yapan Bülent Özcan’ın şiirleri, İngilizce’ye çevrilerek İngiltere ve Amerika’da yayımlanan antolojilerde yayımlandı. 

ESERLERİ 
En Güzel Ben Ölürüm (1994) 
Bağbozumu Ortak Betik (ortak kitap, 1995) 
En Güzel Ben Ölürüm (yeni şiirlerle birlikte- bütün şiirleri: 1996) 
Gelincik Tozları (2002) 
Gelincik Tozları (2.Basım, Yeni şiirlerle birlikte, Ağustos 2006, Kül Sanat Yayıncılık, Ankara) 
Aşk İnsana Kanatlar Verir (Sokak Kitapları Yayınları, Şubat 2014, İstanbul)

Biyografiyi Kapat
Şair Bülent ÖZCAN

Bülent Özcan, 25 Şubat 1973, Sarız-Kayseri doğumlu. A. Ozan Akgüneş, Özlem Günay Aytekin, Can Ozan imzalarını da kullandı. İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. Londra’da Southgate, Nottingham’da New Kolejde okudu. Gaziantep’te yayımlanan Doğuş, Önder, Sizin Gazete, Gaziantep Ekspres ve Arena gazetelerinde Sanat Yönetmenliği, Doğan ve Şok gazetelerinde Yazı İşleri Müdürlüğü yaptı. Şiir sergileri açtı. Şiir ve yazıları, Aykırı Sanat, Berfin Bahar, Damla, Dem (Almanya), Demokratik Gündem (Almanya), Edebiyat Gündemi, Gaziantep 27, Gülpınar, Hayat, Hürriyet Kelebek, Kırk Merdiven, Kuzeysu, Müzik Magazin, Olay Gazetesi (İngiltere), Ses, Şafak (Yunanistan), Şiir Defteri, Öteki-siz, Wird (Almanya) başta olmak üzere pek çok yayın organında yayımlandı. Çeşitli antolojilerde şiirleri yer aldı.

1988 yılında Türkiye Çocuk dergisi tarafından ‘Yılın Araştırmacısı’ seçildi. Şiir sanatına yapmış olduğu katkılardan dolayı 1990 yılında, Müzik Magazin dergisi tarafından ‘Onur Belgesi’ ile ödüllendirildi. 1992 yılında İsveç’te bulunan Hümanist Enternasyonal tarafından düzenlenen çok yönlü yarışmada, Jüri Özel Ödülü’nü; Türkiye dergisi ve Bay Ajans tarafından düzenlenen şiir yarışmasında ise ‘Barış Şiiri’ ödülünü aldı.

Şiirleri, Naser Feiz, Khazar Ahmetnijadi ve Hengameh Heidari tarafından Farsçaya çevrilerek, İran’ın önde gelen edebiyat dergilerinde ve antolojilerinde yayımlandı.

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta meydana gelen insanlık dışı olaylara, Gaziantep’te ilk tepki Bülent Özcan’dan geldi; Gaziantep’te bulunan Atatürk Anıtı’na “Sivas’ta Katledilen Sanatçıların Anısına” yazılı bir çelenk bırakarak, böyle bir katliama insanların tepkisiz kalmasını eleştirdi.

Şiirlerini, Şubat 1994’de ‘En Güzel Ben Ölürüm’ adlı bir kitapta topladı. Nisan 1995’te, Bağbozumu Ortak Betik’i yayımladı. Mayıs 1996’te yeni şiirlerle birlikte ‘En Güzel Ben Ölürüm’ün ikinci basımı, Ankara’da, İlke Kitabevi tarafından yayımlandı. Bazı şiirleri, Ali Ekber Eren, Cihangir Bostancı ve Hasan Ali tarafından bestelendi.

İnsanların toplumsal olaylara karşı duyarsızlığını eleştirmek amacıyla, bir dizi protesto girişiminde bulunma kararı aldı. 8 Kasım 1996’da, Galata Köprüsü üzerinde kitaplarını denize attı. 25 Şubat 1997’de ise Gaziantep Asri Mezarlığı’nda, ölülere bir şiir dinletisi sunarak, mezarlıklara şiir kitaplarını bıraktı. Mayıs 1997’de Londra’ya yerleşti.

1996-2002 yılları arası yazdığı şiirleri, Ocak 2002’de, Hera Şiir Kitaplığı’nca, ‘Gelincik Tozları’ adıyla İstanbul’da yayımlandı. Bu kitabın ikinci basımı, yeni şiirlerle birlikte, Ağustos 2006’da Ankara’da Kül Sanat tarafından yayımlandı. Londra’da yayımlanan Olay Gazetesi’nde 2003-2007 yılları arası ‘Kültür-Sanat’ yönetmenliği de yapan Bülent Özcan’ın şiirleri, İngilizce’ye çevrilerek İngiltere’de yayımlanan antolojilerde yer aldı.

Bülent Özcan, internette yer alan pek çok kültür-sanat ve edebiyat sitesinin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmakta…

Şair Bülent ÖZCAN içeriği, 06 Temmuz 2019 tarihinde Kayseri.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha