Kamondo Ailesi’ne ait 135 yıllık orijinal iki tablo ilk kez sergilendi

Kamondo Ailesi’ne ait 135 yıllık orijinal iki tablo ilk kez sergilendi

Osmanlı İmparatorluğu’nun kültür ve sanat hayatında etkisi olan Kamondo Ailesi'ne ait 135 yıllık iki yeni orijinal eser ortaya çıktı.

Kamondo Ailesi'ne ait 135 yıllık iki yeni orijinal eser ortaya çıktı. YOO Mimarlık tarafından düzenlenen etkinlikte laf konusu ailenin en mühim fertlerinden Nissim de Kamondo ve eşi Elise Fernandez Kamondo’nun olduğu düşünülen 1883 Esperon imzalı yağlıboya portre tabloları ilk defa sergilendi. Osmanlı İmparatorluğu’nun kültür ve sanat hayatında etkisi olan Kamondo Ailesi, YOO Mimarlık'ın İstanbul Maçka'daki merkez binasında (İnönü Köşkü) düzenlenen bir etkinlikte anlatıldı. Düzenlenen etkinliğe iş, cemiyet hayatı ve medyadan mühim isimler katılırken etkinlikte, Kamondo ailesinin sanatsever ismi Nissim de Kamondo ve eşi Elise Fernandez Kamondo’nun olduğu düşünülen ve tesadüfen bulunan portreleri ilk defa görüşe açıldı.

KAMONDO AİLESİ'NİN HAYATI

15. yüzyılda İber Yarımadası’ndan kovulan Seferad Yahudilerinden olan Kamondo ailesi evvel İtalya’daki Trieste şehrine ardından İstanbul’a sığınır. Osmanlı İmparatorluğu’nun nihayet dönemlerindeki en büyük banker ailelerinden olan Kamondolar 1800’lü yılların sonunda Avrupa’ya göç eder. Aile üyelerinin bir kısmı açıklanamayan hastalıklardan bir kısmı ise Nazi kamplarında ölür. Büyük kısmını Louvre Müzesi’ne bağışladıkları çok mühim binlerce sanat eserine sahip olan ailenin adı ülkemizde özellikle İstanbul Karaköy’de Bankalar Caddesi’ndeki Kamondo Merdivenleri ile biliniyor.

Kamondo Ailesi’ne ait 135 yıllık orijinal iki tablo ilk kez sergilendi içeriği, 20 Haziran 2019 tarihinde, istanbul, kültür ve sanat, Osmanlı, Osmanlı İmparatorluğu etiketleri ile Kayseri.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha