Dünya Kahve Günü nedir? Ne Zaman Kutlanır? Tarihçesi

Dünya Kahve Günü nedir? Ne Zaman Kutlanır? Tarihçesi

Dünya Kahve Günü nedir sorusu vatandaşlar tarafından internette araştırılıyor. Dünya Kahve Günü tarihçesi ve sözleri ile ilgili merak edilen detayları sizin için derledik. Dünya Kahve Günü dünyanın birçok yerinde kutlanıyor. 1 Ekim tarihinin Dünya Kahve Günü olduğu öğrenen insanlar konuyla ilgili araştırma yapmaya başladı. Dünya Kahve Günü nedir sorusu merak edilen soruların başında yer alıyor. Bu özel gün dünyanın 78 ülkesinde her yıl 29 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında kutlanmaktadır. Dünya Kahve Günü tarihçesi ve sözleri ile ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz.

DÜNYA KAHVE GÜNÜ NEDİR?

International Coffee Organisation - Uluslararası Kahve Organizasyonu (ICO)'ya kayıtlı olan 78 ülke her yıl 29 Eylül-1 Ekim arasını çeşitli etkinliklerle "Kahve Günü" olarak kutluyor. Kahve üretiminin yüzde 98'ini, tüketiminin ise yüzde 83'ünü oluşturan üye ülkeler arasında Türkiye bulunmuyor. Ancak, "Kahve Günü" ülkemizde de 29 Eylül'den itibaren çeşitli promosyonlar ve etkinliklerle kutlanmaya başlandı. Aslında kahveyi sevenlere her gün kahve günü, ama ICO kutlamaların 29 Eylül'de başlamasını, 1 Ekim'in ise "Dünya Kahve Günü" olarak kabul edilmesi kararını aldı.

DÜNYA KAHVE GÜNÜ TARİHÇESİ

Ulusal Kahve Günü adı altında 29 Ekim'de yapılan kutlamanın kaynağı ise Japonya'ya dayanıyor. 1983 yılında Japonya Kahve Birliği'nin öncülüğünde (The All Japan Coffee Association) kutlanan Kahve Günü, 2005 yılında Amerika'da resmi hale gelmiş. Dünya Kahve Günü etkinlikleri ve kampanyaları araştırılıyor. Dünya Kahve Günü ne zaman? Önemli gün ve haftalar vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Dünya Kahve Gününün gelmesi ile beraber, birçok firma özel fırsatlar sunuyor. Ünlü kahve firmaları internet siteleri üzerinden yaptıkları kampanyaları yayınlıyorlar. International Coffee Organisation - Uluslararası Kahve Organizasyonu (ICO)'ya kayıtlı olan 78 ülke her yıl 29 Eylül-1 Ekim arasını çeşitli etkinliklerle "Kahve Günü" olarak kutluyor. Kahve üretiminin yüzde 98'ini, tüketiminin ise yüzde 83'ünü oluşturan üye ülkeler arasında Türkiye bulunmuyor. Ancak, "Kahve Günü" ülkemizde de 29 Eylül'den itibaren çeşitli promosyonlar ve etkinliklerle kutlanmaya başlandı. Aslında kahveyi sevenlere her gün kahve günü, ama ICO kutlamaların 29 Eylül'de başlamasını, 1 Ekim'in ise "Dünya Kahve Günü" olarak kabul edilmesi kararını aldı. Ulusal Kahve Günü adı altında 29 Ekim'de yapılan kutlamanın kaynağı ise Japonya'ya dayanıyor. 1983 yılında Japonya Kahve Birliği'nin öncülüğünde (The All Japan Coffee Association) kutlanan Kahve Günü, 2005 yılında Amerika'da resmi hale gelmiştir.

DÜNYA KAHVE GÜNÜ NE ZAMAN?

International Coffee Organisation - Uluslararası Kahve Organizasyonu (ICO)'ya kayıtlı olan 78 ülke her yıl 29 Eylül-1 Ekim arasını çeşitli etkinliklerle "Kahve Günü" olarak kutluyor. Kahve üretiminin yüzde 98'ini, tüketiminin ise yüzde 83'ünü oluşturan üye ülkeler arasında Türkiye bulunmuyor. Ancak, "Kahve Günü" ülkemizde de 29 Eylül'den itibaren çeşitli promosyonlar ve etkinliklerle kutlanmaya başlandı. Aslında kahveyi sevenlere her gün kahve günü, ama ICO kutlamaların 29 Eylül'de başlamasını, 1 Ekim'in ise "Dünya Kahve Günü" olarak kabul edilmesi kararını aldı. Ulusal Kahve Günü adı altında 29 Ekim'de yapılan kutlamanın kaynağı ise Japonya'ya dayanıyor. 1983 yılında Japonya Kahve Birliği'nin öncülüğünde (The All Japan Coffee Association) kutlanan Kahve Günü, 2005 yılında Amerika'da resmi hale gelmiş. Günümüzde ise bu özel günün kutlandığı tarihler farklı olsa da, amaç bir… O da kahve tutkunlarını bir araya toplayıp, bu özel içecekten daha çok keyif almalarını sağlayacak etkinliklere imza atmak.

DÜNYA KAHVE GÜNÜ KUTLANAN ÜLKELER

Danimarka: 6 Mayıs – Brezilya: 24 Mayıs – Kolombiya: 27 Haziran – Kosta Rika: -2 Eylül – İrlanda: 19 Eylül – Moğolistan: 20 Eylül – Almanya: Eylül ayının ilk cumartesisi – Yeni Zelanda, Norveç, Malezya, Macaristan, Etiyopya, İngiltere, İskoçya, Kanada, Avustralya, İsviçre: 28 Eylül – Güney Afrika, İsveç, Amerika, Japonya, Avusturya, Romanya, Filipinler, Tayvan: 29 Eylül

Dünya Kahve Günü nedir? Ne Zaman Kutlanır? Tarihçesi içeriği, 20 Haziran 2019 tarihinde, 1 Ekim Dünya Kahve Günü, 1 EKİM DÜNYA KAHVE GÜNÜ NEDİR?, DÜNYA KAHVE GÜNÜ KUTLANAN ÜLKELER, DÜNYA KAHVE GÜNÜ NE ZAMAN?, Ulusal Kahve Günü, Uluslararası Kahve Organizasyonu etiketleri ile Kayseri.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha