Batmanlı genç ressam ödüllere doymuyor

Batmanlı genç ressam ödüllere doymuyor

Batman'da Yahya Kemal Beyatlı Anadolu Lisesi 12. derslik öğrencisi 17 yaşındaki Eyüp Tan, ilkokulda başladığı resim çalışmalarından ortaokul ve lisede de kopmayarak bu alanda kendini geliştirdi.

Kendine has stili ile yaptığı sürrealist kara kalem çalışmaları alaka gören Tan, Batman Valiliğince düzenlenen "15 Temmuz Kahramanlık Destanı" konulu resim yarışması, Batman Belediyesinin düzenlediği "18 Mart Çanakkale Zaferi", Ankara ve İstanbul'da düzenlenen "Öğretmenler Günü", "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı" ve "10 Kasım" konulu yarışmaların yanı sıra serbest konulu yarışmaların da aralarında olduğu 17 yarışmada, 15 birincilik ve 2 ikincilik elde etti.

"Resim yeteneğimi ilkokul birinci sınıfta derslik öğretmenim ayrım etti"

Resim öğretmeni ve derslik arkadaşları tarafından ünlü ressam Jules Breton'dan esinlenilerek "Breton" lakabı takılan Tan, ilkokulu Manisa'nın Turgutlu ilçesinde okuduğunu, resim yeteneğinin ilkokul birinci sınıfta derslik öğretmeni tarafından ayrım edildiğini söyledi. Ekonomik nedenlerle ilkokuldan sonra Batman'a taşındıklarını ve eğitimine burada devam ettiğini belirten Tan, 9. sınıfta ilk defa Batman Valiliğince düzenlenen serbest konulu resim yarışmasında Türkiye birinciliği elde ettiğini kaydetti. Daha sonra katıldığı resim yarışmalarında 14 birincilik ve 2 ikincilik elde ettiğini anlatan Tan, çalışmalarını kimi vakit okuldaki atölyede kimi vakit da Gençlik Merkezi Müdürlüğündeki resim atölyesinde sürdürdüğünü bildirdi.

"Hedefim ülkemin uluslararası alanda tanınmasına katkı sağlamak"

Tan, 8 kardeş olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu: "Hedefim, ülkemin uluslararası alanda kültür ve sanat yönüyle tanınmasına katkı sağlamaktır. Resim maliyetli bir iş olduğundan ailem karşılamakta güçlük çekiyor. Mevsimlik işçi olarak yaz tatillerinde kent dışına çıkıp çalışıyorum. Buradan kazandığım parayla giderlerimi karşılamaya çalışıyorum." Okul Müdürü İsmet Ürüt ise öğrencisi Tan ile gurur duyduğunu ifade ederek, "Tüm öğrencilerimiz birer cevherdir. Desteklenmeleri durumunda çok başarılı öğrencilerin çıkacağına inandığımız için hem resim hem müzik atölyemizde hem de gövde eğitimi derslerinde öğrencilerimize büyük destekler veriyoruz. Bu çalışmalarımızın en büyük meyvesi Eyüp'tür. Yaptığı çalışmaların desteklenmesine inandık çünkü bir cevherdir." diye konuştu.

Batmanlı genç ressam ödüllere doymuyor içeriği, 20 Haziran 2019 tarihinde, 29 ekim cumhuriyet bayramı, Batman Valiliği, Batman'da Yahya Kemal Beyatlı Anadolu Lisesi, öğretmenler günü, ünlü ressam Jules Breton etiketleri ile Kayseri.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha