Ahşabı dantel gibi işliyor

Ahşabı dantel gibi işliyor

Tesadüfen başladığı ahşap oymacılığında kendini geliştiren Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli sanatçı 65 yaşındaki emekli mimar Ömer Erkaraman, 20 yıldır ahşabı adeta dantel gibi işliyor.

İzmir'de mimar olarak çalıştıktan sonra emekli olan evli ve iki çocuk babası Erkaraman, hafta sonu evinde eline geçen kıl testereyle uğraşmaya başladı. Tahtaya çizdiği deseni testereyle kesmeye çalışan Erkaraman, ortaya çıkan eserden büyük mutluluk duymaya başladı. İlk olarak büyük ve kaba çizimler üzerinde çalışan Erkaraman, daha sonra ince çizimler yapmaya başladı. Herhangi bir ustadan ders almayan ve tamamen deneme yanılma yoluyla kendini bu alanda geliştirerek zaman içinde ustalaşan Erkaraman'a Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından "ahşap oymacılığı sanatçısı" belgesi verildi. SABIR VE SEVGİ İŞİ Erkaraman, sergi açmak için geldiği Gaziantep'te ahşap oymacılığına naht sanatı dendiğini, kendisinin de çalışmalarında ceviz, zeytin, armut cinsi ağaçlardan elde edilen malzemeleri kullandığını söyledi. Naht sanatının özünün sabır olduğunu dile getiren Erkaraman, "Sevmezseniz yapacağınız bir şey değil. Öyle bir saatte bitecek bir iş değil. Örneğin bir kapı yaklaşık 6 ay sürüyor. En basit tablo bile en aşağı 20 günde tamamlanıyor. Sabır ve sevmeniz varsa çok güzel yaparsanız yoksa işkence gibi gelir." dedi.

Ahşabı dantel gibi işliyor içeriği, 20 Haziran 2019 tarihinde, ahşap oymacılığı, ahşap oymacılığı nasıl olur, ahşap oymacılığı sergisi, naht sanatı, SABIR VE SEVGİ İŞİ etiketleri ile Kayseri.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha