Kayseri'nin Müzesi: Selçuklu Uygarlığı

Kayseri'nin Müzesi: Selçuklu Uygarlığı içeriğini okuyabilir, Kayseri.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Kayseri'nin Müzesi: Selçuklu Uygarlığı yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Kayseri'nin Müzesi: Selçuklu Uygarlığı

Bu tarih müzesi, Anadolu Orta Çağı ve Selçuklu Uygarlığı sergilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye’nin çeşitli yörelerinden Selçuklu Dönemi’ne ait eserlerin bir araya getirildiği Selçuklu Uygarlığı Müzesi "Çifte Medrese" olarak da tanınmaktadır. Müze, Anadolu Selçuklu hükümdarlarından Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından kardeşi Gevher Nesibe Sultan’ın vasiyeti üzerine 1206 yılında inşaatına başlanan Gevher Nesibe Medresesi binasında kuruldu. Gevher Nesibe Medresesi, sade mimarisiyle dikkat çeken külliye, Anadolu mimarlık tarihinin günümüze kalan en önemli yapılarındandır. Anadolu’nun ve dünyanın ilk Tıp Fakültesi olarak bilinmektedir. Osmanlı Dönemi’nde kısmen onarılmış olmasına rağmen, harap haldeyken 1960’lardan itibaren başlayan kapsamlı restorasyon çalışmaları yapılmıştır. 1980’li yıllardan itibaren Erciyes Üniversitesi tarafından Tıp Tarihi Müzesi olarak faaliyet göstermiştir. 2012 yılında Çifte Medrese’nin kullanımının Belediyemize devredilmesiyle Selçuklu Müzesi kurma çalışmaları başlamıştır. Sonunda kent için tarihsel ve imgesel değerinin yanı sıra, yerel ve evrensel kültürel mirasın da önemli bir parçası olan bu anıt eser, Belediyemiz tarafından, Anadolu Selçuklu dünyasını farklı yönleriyle tanıtan bir müzeye dönüştürülerek 21 Şubat 2014 tarihinde hizmete açılmıştır. Kent tarihini göz önüne alarak Anadolu ortaçağına ve Selçuklu Uygarlığına odaklanan müze tematik bir yaklaşımla planlanmıştır. Bir kısmında Selçuklu Medeniyeti ile ilgili uygarlığı ön plana çıkaran müze, diğer kısmı ise şifahiye özelliğini ön plana bulunmaktadır. Selçuklu Uygarlığı ile ilgili olan bölümde; 'Selçuklu Kenti', 'mimarisi', 'sanatı', 'bilimi', 'giysisi' gibi unsurlar ile 'Kayseri'de Selçuklular', 'Anadolu'da Selçuklular' gibi kısımlar bulunmaktadır. Şifahiye ile ilgili kısımda ise; 'hastalıklar', 'tedavi yöntemleri ve aletleri', 'bilginler', 'ecza', 'su ve sağlık', 'müzik ile tedavi', 'renk ile tedavi' gibi kısımlar yer almaktadır. Ayrıca, engelli dostu olarak tasarlanan Müze’de görme engelli vatandaşlar için Brillie alfabesiyle yazılmış, bilgi panoları da bulunuyor. Müze içerisinde sergilenen Selçuklu ve yakın dönemine eserlerinin yanı sıra, etkileşimli ve teknolojik görsellik içeren alanlar yer almaktadır. Böylece ziyaretçilerimiz; dinleyerek, deneyerek, uygulayarak ve teknolojik aletleri kullanarak Selçuklu Medeniyeti hakkında bilgiler almaktadır. Ayrıca çocukların müzeyi ve Selçuklu'yu sevmesi için çocuk odamızda çizgi filmler ve çeşitli oyunlar bulunmaktadır. Yine müze içerisinde çeşitli konser ve kültürel faaliyetlerin yapılacağı mekanlar bulunmaktadır.

Bilgi

Çalışma Saatleri: 09:00–17:00 Adres: Gevhernesibe Mahallesi, Mİmarsinan Park İçi Küme Evleri No:1, 38010 Kocasinan/Kayseri Not: Pazartesi ve dini bayramların 1. günleri kapalıdır.

Kayseri'nin Müzesi: Selçuklu Uygarlığı içeriği, 07 Şubat 2019 tarihinde Kayseri.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha