Kayseri'den Lezzet Üçlüsü

Kayseri'den Lezzet Üçlüsü içeriğini okuyabilir, Kayseri.com Gastronomi kategorisinde yer alan Kayseri'den Lezzet Üçlüsü yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Kayseri'den Lezzet Üçlüsü

Kayseri mutfağından lezzetler saymakla bitmiyor. İnsanın yedikçe yeme hissi artıyor. İşte Kayseri'nin bize göre lezzet üçlüsü...

Mantı

Kayseri'nin en meşhur yemeği ne derseniz herkes mantı yanıtını verecektir. Kayseri'de söylenenlere göre otuzun üzerinde çeşidi olduğu bilinen mantı pek çok malzeme ile yapılabiliyor. En meşhur olanın etli mantı olduğuna şüphe yok. Çorba kıvamında servis edilen Kayseri mantısının küçük olanı makbul.

Cıvıklı

Kayseri'nin yöresel yemeklerinden olan cıvıklı, kuşbaşılı pide olarak da tarif edilebilir. Lezzetli etin kıtır kıtır pide tabanı ile buluşması ile mis gibi bir yemek haline gelen cıvıklı Kayseri'ye yolu düşenlerin denemesi gereken lezzetlerden.

Pastırma

Kayseri'nin lezzet üçlüsünde pastırma olmadan olur mu? "Kastamonu'nunki mi daha güzel Kayseri'ninki mi?" tartışmaları bir tarafa bırakıp, pastırma dışındaki koruyucu vazifesi gören çemeniyle belki de en sağlıklı et ürünlerinden biri ayrıca Kayseri'nin lezzet üçlüsünün vazgeçilmezlerinden.

Kayseri'den Lezzet Üçlüsü içeriği, 29 Nisan 2019 tarihinde Kayseri.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha