Kayseri Kazıbilim Merkezi

Kayseri Kazıbilim Merkezi içeriğini okuyabilir, Kayseri.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Kayseri Kazıbilim Merkezi yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Kayseri Kazıbilim Merkezi

Kayseri'de bulunan Arkeoloji Müzesi, Melikgazi ilçesinin Gültepe Mahallesi, Kışla Caddesinde yer almaktadır.

Tarihte büyük önemli gelişmelere tanıklık eden Kayseri'de müzeciliğin geçmişi eskilere dayanmaktadır. Osman Hamdi Bey tarafından valiliklere gönderilen bir genelge ile, taşınabilir eski eserlerden en önemlilerinin İstanbul’a gönderilmesi, diğerlerinin korumaya elverişli okullarda toplanmasının istenmesi üzerine, Kayseri çevresinden toplanan pek çok eser Kayseri Lisesinin bir odasında koruma altına alınmıştır. 1928 yılında Milli Eğitim Bakanı Esat Bey, Kayseri’ye yaptığı bir ziyaret sırasında, bu eserleri görür ve Kayseri Valisi Fuat Bey’le bir müze kurulması hakkında görüşür. Vali Fuat Bey’in çalışmalarıyla, Hunat Hatun Medresesi’nin onarımı yapıldıktan sonra, 1 Mart 1930 tarihinde açılan müze 1937 tarihine kadar "Depo Müze" olarak faaliyette bulunur. Eserlerin kronolojik ve bilimsel tasnifinin yapılmasından sonra, 1938 yılında, 5 kuruş giriş ücreti karşılığında faaliyete geçmiştir. 1948 yılında Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından, Kayseri’nin 22 km. kuzeydoğusunda bulunan Kültepe Kaniş/Karum’da sistemli kazıların başlatılması ile açığa çıkartılan eserlerle, çevreden satın alınan ve bağışlanan eserlerin gün geçtikçe çoğalması, müze teşhir ve depolarında yer temininde güçlükler doğurunca, 1965 yılında, bugün kullanılan müze binası inşaatına başlanır ve 26 Haziran 1969 tarihinde ziyarete açılır. Arkeoloji müzesi, 8704 metrekarelik bir bahçe içerisinde, 580 metrekarelik iki katlı bir kullanım alanı üzerinde bulunmaktadır. Eserlerin tamamı arkeolojik kazılardan meydana gelen müzedeki eserlerin teşhir edilmesi maksadı ile kronolojik bir düzenleme getirilmiştir. Eserler, müzede yer alan iki büyük salon ile bahçede sergilenmektedir. Birinci salonun giriş kısmında, eski tunç çağına'dan boyasız ve boyalı seramikler, mermer idoller bulunmaktadır. Salonun ilerleyen bölümlerinde, Asur Ticaret Kolonileri dönemine ait eserler, yine tipolojik bir şekilde sergilenmektedir. Eserlerin arasında, pişmiş topraktan yapılan testiler, çivi yazılı tabletler, çömlekler, meyvelikler, vazolar, hayvan şeklindeki içki kapları, madeni eşyalar ile kalıplar yer almaktadır. İkinci salonun geçiş bölgesinde, Firig çağına ait boyasız ve boyalı seramikler bulunmaktadır. Salon içerisinde ise, Bizans, Roma ve Helenistik çağlarına ait Kayseri bölgesinde bulunmuş eserler, mezar hediyeleri, Urnalar ve Herakles Lahdi yer almaktadır. Bahçe bölümünde ise, Bizans, Roma ve Helenistik dönemine ait mermer heykeller, lahitler ve pişmiş topraktan imal edilmiş olan iri küpler bulunmaktadır. Müzenin bir bölümünde ise Kayseri yöresinin özelliklerini yansıtmakta olan Türk kültürüne ait, silah, çini, el yazma, maden, kilim, kadın ve erkek giysileri, süs ve takı eşyalar bulunmaktadır.

Bilgi

15 Nisan / 2 Ekim Tarihleri arasında yaz saati uygulanmaktadır. Açılış Saati: 08:00 Kapanış Saati: 19:00 3 Ekim / 14 Nisan Tarihleri arasında kış saati uygulanmaktadır. Açılış Saati: 08:00 Kapanış Saati: 17:00 Giriş Ücreti: 5 TL

Kayseri Kazıbilim Merkezi içeriği, 07 Şubat 2019 tarihinde Kayseri.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha