Kayseri Ekonomisi

Kayseri Ekonomisi içeriğini okuyabilir, Kayseri.com Sizin Kayseri kategorisinde yer alan Kayseri Ekonomisi yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Kayseri Ekonomisi

Kayseri ilimiz ticaret, sanayi, tarım, hayvancılık, madencilik, turizm bakımından birçok ekonomik yapıya sahiptir.

Gelin Kayseri şehrimizin ekonomisine bir göz atalım;

Ticaret:

Eskiden beri var olan ve günümüze kadar ulaşmış olan Anadolu’nun önemli sanayi ve ticaret merkezlerinden birisi olma özelliğini taşımaktadır. Köklü bir ticaret ve üretim kültürüne sahip olan bir şehrimizdir. Kayseri ilinde, ticaretin başlangıcı, Hitit Uygarlığı'nın önemli yerleşme merkezlerinden biri olan Kaniş'te gerçekleşmiştir. Kaniş'teki şehir yaşantısı içerisinde, yerlilerin kendi aralarında ve Asurlular ile ticari ilişkilere girdiği, yazılı belgelerden anlaşılmıştır.

Sanayi:

Genelde bini aşkın fabrika ve sekiz küçük sanayi sitesindeki modern üretim tesislerinde en gelişmiş teknolojiler kullanarak tekstil, konfeksiyon, gıda, halı, metal, eşya, mobilya, hayvancılık, maden ürünlerine, kimyasal ürünler, elektronik, beyaz eşyaya kadar her türlü üretim gerçekleştirilmeye devam etmektedir. Kayser ilinin imalat sanayisinin gelişmesindeki en önemli etken Cumhuriyet Döneminde kamu yatırımları sayesinde olmuştur.

Tarım:

Kayseri şehrimizde yetersiz kalan sulama sebebiyle kuru tarım gerçekleştirilmektedir. Sulu tarım ise yeraltı sularının olduğu ve akarsu geçişlerinin bulunduğu  Develi ve Sarımsaklı ovalarında yapılmaktadır. İç Anadolu bölgemizin doğusunda ve Kızılırmak kesiminde yer alarak, genel olarak hububat ve hayvancılığa dayanmakta olup, yem ve sanayi bitkileri ile meyve ve sebze tarımı da gerçekleştirilmektedir.

Hayvancılık:

Kayseri şehrimizde hayvancılığın halkın sosyal ve ekonomik hayatında önemli bir yere sahiptir. Özellikle et ve et mamulleri üretimi bakımından ülkemizin önemli illerinden birisidir. İlde küçükbaş hayvancılık çayır ve meraya dayalı bir özellik göstermekte, masrafsız yetiştiricilik yapılmaktadır. İlde tarım arazilerinin büyük bir bölümü sulanmayan kıraç ve dağlık arazilerden oluştuğundan koyunculuk kendine özgü özellikleri ile yaygındır. Bitki örtüsü zayıf olduğundan hayvanlar günde ortalama 5-10 km yürümek zorunda kalmaktadır. Sığır besiciliğin yoğun olduğu bir şehrimizdir.

Madencilik:

Kayseri şehrimiz yeraltı bakımından oldukça zengin ve en önemli sayılabilecek bir yapıya sahiptir. başlıca maden rezervleri; bakır, kurşun-çinko, demir, krom, linyit, manganez, alüminyum, asbest, diyatomit, fosfat, kaolen, pomza, mermer ve turba gibi rezerveleri bulunmaktadır. Şehrimizde işletilen madenlerin en önemlilerinden biri çinkodur. Sarız ilçesinde Alüminyum, Yahyalı ilçesinde Kurşun-Çinko, Çinko Demir, Akkışla ilçesinde Alçıtaşı, Bünyan ilçesinde Çimento hammaddesi, Felahiye Badanalık Mevkii ilçesinden Kaolen, Develi, Talas, Tomarza ilçelerinden Pomza, Develi ilçesinde Tuğla-Kiremit ham maddesi, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Yeşilhisar ilçelerinden Linyit, Kocasinan (Hırka köy) ilçesinde Diyatomit, Pınarbaşı ilçesinde Krom rezerveleri vardır.

Kayseri Ekonomisi içeriği, 12 Şubat 2019 tarihinde Kayseri.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha