KAYSERİ DESTANI

KAYSERİ DESTANI içeriğini okuyabilir, Kayseri.com Sizin Kayseri kategorisinde yer alan KAYSERİ DESTANI yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

KAYSERİ DESTANI

Yüzyıllar önce İspanya'dan kaçıp, Osmanlı İmparatorluğu'na sığınan Yahudiler'in bir bölümü, Kayseri'ye yerleştirilmiş... Ancak bunlar bir süre sonra birer, ikişer Kayseri'yi terk edip Bursa'ya, İzmir'e, İstanbul'a gitmişler.

"Kayserili çok uyanık... Kayseri'de bize ekmek yok" diye. "Hikayeyi" Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı anlattı: - Yahudi bir tek Kayserili'den çekinir... Kayserili'nin olduğu yerde Yahudi barınamaz. Kayseri "hayırseverin harman olduğu" bir yer. Şehirde "itibarın ölçüsü" hayırseverlik. Adam "okumuş, yazmış, dünya çapında bilim adamı olmuş" olabilir. Veya adamın "katları, yatları, Cadillac'ları" olabilir. "Fabrikaları, trilyonları" olabilir. Fakat bütün bunlar "itibar için" yeterli değil. - Tabii onlara da saygı duyulur, duyulmasına ama... Bir kişiye "muteber" denilmesi için, onun işlediği hayırlara bakılır... Okul yapmış mı?... Veya Sağlık Ocağı... Onlara gücü yetmiyorsa, köşe başına bir çeşme. Kadir Has, Kayseri'de pek çok "hayır işine" imza atmış bir zengin Kayserili. Büyükşehir Başkanı İstanbul'a gitmiş. Kadir Has'ı ziyaret etmiş: Kadir amca... Sizin Kayseri'ye çok hizmetiniz oldu... Şimdi Kayseri'ye 6.200 kişilik bir Kongre Salonu yapacağız... Adını da "Kadir Has Kongre Merkezi" koyacağız. - Arsanız var mı? - Var Kadir Amca... Maliye verdi. - Benden ne istiyon? - 31 Temmuz'da temel atma törenine gelmenizi. - Para istemiyon mu? - Hayır. - Benim adımı beleşe mi koyacaksın. - Kayseri'ye çok şey yaptınız... Kayserili buna teşekkür etmek istiyor. - Memet, bu iş beleşe olmaz... Ben sana iki trilyon viriyim de işine yarasın. - Kadir amca hiç gerek yok. - Sus... Ben senin emminim... Şinci kulağını çekiveririm ha. Özhaseki "varlıklı hemşehrilerinin" listesini çıkarmış. Kimi Adana'da, kimi İstanbul'da, İzmir'de, Ankara'da. Hepsini aramış: - Arsa hazır... Gelin birer fabrika kurun... Memlekette eseriniz olsun. Sonuç: -  Kayseri'de "101 fabrikanın birden" temeli atıldı.

KAYSERİ DESTANI içeriği, 21 Şubat 2019 tarihinde Kayseri.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha