Kayseri Tarihi; Çifte Kümbet

Kayserisporlu Artem Kravets’in Çimlerle Savaşı
18 Şubat 2019
Kayseri ‘BAYRAM HACI KAPLICASI’
18 Şubat 2019

Kayseri, Sivas Caddesi’nde bulunan kümbet I. Alaaddin Keykubat’ın eşi, Eyyubi Hükümdarı Melik Adil’in kızı Adile Hatun adına kızları tarafından 1247-1248 yılında yaptırılmıştır.

Giriş kapısında beş satırlık bir kitabe bulunmaktadır. Bu kitabenin anlamı şöyledir;“Burası, Eyyuboğlu Melik Adil Ebu Bekir’in-Allah onların kabirlerini nurlu, ruhlarını ve kokularını güzel kokulu eylesin. Kızı uğur ve bereketlerin kaynağı, melikeler melikesi, dünya ve ahretin hatunu, üstün hasletlerin sahibi, zamanın Zübeydesi, dünyada kadınların efendisi, İslam’ın ve Müslümanların yüz akı, din ve dünyanın koruyucusu, takvâ sahibi, güzel ahlaklı, saadetli melikelerin şehitliğidir. Bunun yapılmasını muhterem kızları- Allah onları emellerine ulaştırsın ve hallerini güzel kılsın- H.645 (1247-1248) emretti”.

Kümbet kesme taştan yapılmış olup yüksek kare kaide üzerine yerleştirilmiştir. Sekizgen planlı olup  dışarıdan piramidal bir külah, içerden ise kubbe ile örtülüdür. Duvarların üzerinde sülüs yazılı  Kuran’ın Bakara Suresi bir kuşak olarak dolaşmaktadır. Sekizgen planın dış yüzleri yuvarlak kemerler içerisine alınmış olup, bunların üzerin de birer mazgal pencere açılmıştır. Giriş kapısı duvarların üst noktasına kadar ulaşan dikdörtgen çerçeve içerisine alınmıştır. Mukarnaslı portal nişinin etrafı geometrik yıldız geçmelerinden oluşmuş geniş bir bordür çevirmektedir. Bunun içerisinde mukarnaslı sivri bir giriş ve yuvarlak kemerli kapısı bulunmaktadır. Girişin üzerine kitabesi yerleştirilmiştir. Kümbetin içerisi oldukça sade olup, altında mumyalık kısım bulunuyor.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir