Kayseri Tahtalı Dağıları

Kayseri Soğanlı Dağı
14 Şubat 2019
Kayseri Çöl Gölü
14 Şubat 2019

Tahtalı Dağları Orta Toroslar’da bulanan bir sıradağdır. Genellikle Kayseri, Adana ve Sivas illerinde yer alır, kuzey kısmının ufak bir bölümü de Sivas’ta bulunmaktadır.

Seyhan Nehri’nin Zamantı ve Göksu kolları arasında uzanan dağların tümüne denir. Kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanan bu dağların üzerinde, Koç Dağı, Soğanlı Dağı, Beydağı, Alaylı Dağı, Bakır Dağı sıralanır.

Tahtalı Dağları’nın uzunluğu 170 km, genişliği ise 50 km kadardır. Orta Toroslar’ın uzantısı olan ve Adana’nın Tufanbeyli ilçesi yakınlarında en yüksek noktasına 3075 metre ile Bey Dağı’nda ulaşan bu sıradağın pek çok noktası 2500 metrenin üzerindedir.

Tahtalı Dağları Seyhan ve Ceyhan vadileri arasında uzanan Binboğa Dağları ‘yla birlikte eskiden antitoros denilen dağların uzantısıdır. Dağlar güneye doğru vadilerle parçalanmış ve geçilmez görünüş almıştır. Kuzeydoğuda hemen hemen çıplak olan bu dağlar güneye doğru daha ormanlık bir bitki örtüsüyle kaplıdır.

Tahtalı dağları üzerinde yoğun karstik erime çukurlar oluşmuştur. 146’sı uvala, 846’sı dolin olmak üzere 992 karstik çukur belirmiştir. Uzunlukları 192-816 metre arası, büyüklükleri 16 m² ile 23 m² hektar arasında olmaktadır.

 

Not: Nefes: Vatan Sağolsun filmi burada çekilmiştir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir