Kayseri Tahtalı Dağıları
14 Şubat 2019
Başkan Çolakbayrakdar’dan Ziyaret
14 Şubat 2019

Çöl gölü, Haymana ve Bala arasında 15 kilometre kare büyüklüğünde acı suyu olan bir göldür.

Deniz yüksekliği 1045 metre olan Çöl Gölü, etrafında akan derelerle beslenen bu sığ göl yaz aylarında suyu çekilmektedir. 147 m² olan çalık düzü kapalı havzanın güneyinde çukuru dolduran sığ ve tuzlu bir göldür. Çöl gölü çevresinde yağış yetersizliği nedeni ile doğal bitki örtüsü doğal bozkır doludur ve üzerinde tek olarak hayvancılık yapılmaktadır.

Göl Çevresinde Yaşayan Hayvanlar

Göl etrafında yılın değişik aylarında çoğalan ve yaşam alanları oluşturan bir çok kuş çeşidi bulunmaktadır. Bu kuş çeşitleri Gülen sumru toy, angıt, sakarca, büyük cılıbıt, çorak toygarı, turna, çamurcun, küçük kerkenez, dilkuyruk, flamingo, uzunbacak, kızkuşu ve cılıbıt kuşlarıdır. Çöl gölünün yakınına kurulan TRT televizyon vericisi etrafına yaydığı radyasyon ile göle inmek isteyen kuşlara zarar verip küçük yavru kuşların ölümüne neden olmaktadır. Göl çevresinde bulunan altın çanak, gülbağı, gölbek ve çeltek köylerinde yaşayan insanlar gölün çekilen kısımlarını sürüp tarlaya çevirmeleri sorun olmaktadır.

Çöl Gölü Çevresinde Bitki Örtüsü

Çöl gölünün güney ve kuzeyinde tuzcul alanlar, ıslak çayır otları ve büyük bir alanda hasır otu yatakları bulunmaktadır. Gölün kuzey kısmında çok iyi korunan ova bozkırları, kuzey bölgesinin tepelerinde kuru tarım alanları oluşmaktadır. Batı bölgesinde stepler ve seyrek otsu bitkiler yetişmektedir. Alanda hayvancılık ve tarımcılık yapılmaktadır. Ova bölgelerinde büyükbaş hayvancılık yapılırken tepe kısımlarında keçi, koyun otlatılır. Bu bölgede köy nüfusunda azalma görüldüğünden dolayı hayvan yetiştiriciliği azalmaktadır. Kuru ve yüksek bölgelerde ticari anlamda nohut, mercimek, arpa ve buğday üretimi yapılmaktadır.

Nerede ?

Adres: Sultansazı Mahallesi 38560 İncesu/Kayseri

Yazımızı Beğendiniz mi ?

Kayseri’de Kısa Bir Tur İçin TIKLAYIN

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir