Kayseri Binboğa Dağları

Kayseri Tarihçesi
14 Şubat 2019
Kayseri Soğanlı Dağı
14 Şubat 2019

Binboğa Dağları Önemli Doğa Alanı olup Göksun, Afşin ve Sarız ilçeleri arasında olup Binboğa ve Delihöbek dağlarını içerir.

Alanın çevresinde bulunan Kömürsuyu Deresi akmaktadır. Batıda Sarız Çayı, güney ve doğuda ise Göksun ve Hurman çayları alanı çevrelemiş haldedir. Bölgedeki dağlar ağırlıklı olarak kireçtaşından oluşmuş ve eğimlidir. Orta Toroslar’ın kuzeye açılan kollarından olan Binboğa Dağları, doğuya yüksek platolara dönüşür. 1500-2000 metre arasında yer alan bu platolarda Ceyhan Vadisi aracılığıyla Akdeniz iklimi görülür. Yerleşim birimleri bölgenin genelde alçak yerlerinde bulunmaktadır.

Habitatlar

ÖDA; göknar (Abies), ardıç (Juniperus), karaçam (Pinus nigra ssp. pallasiana), meşe (Quercus) ve karışık iğneyapraklı ormanlar ile dağ bozkırları ve tarım alanlarından oluşmaktadır. Binboğa Dağları Anadolu diyagonali üzerinde yer alır ve zengin bitki çeşitliliğine sahip olmaktadır. Hem Akdeniz’e hem de İran-Turan bitki coğrafyasına ait türleri barındırır. Toroslar’ın devamı olan dağlarda Akdeniz tipi ormanlar bulunmaktadır. ÖDA’da baskın olan bir diğer habitat dağ bozkırı’dır. Zengin bitki çeşitliliğine sahip olan dağ bozkırları, endemik bitki türleri açısından önemli bir yer edinmiştir.

Türler

Binboğa Dağları, bitkiler için önemli bir alandır ve ülkemize endemik birçok bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Alanda 44 bitki taksonu ÖDA kriterlerini sağlamaktadır. Bu türler arasında bulunan ve bir sümbül türü olan Muscari macbeathianum’un ise bilinen dünya dağılımı sadece Binboğa Dağları ile sınırlıdır. Türkiye’ye endemik ve nesli küresel ölçekte tehlike altında olan bitki türlerinin başlıcaları Allium glumaceum, Anthemis adonidifolia, Centaurea haussknechtii, Ferula longipedunculata, Graellsia davisiana, Silene balansae, Verbascum subserratum’dur.

Akdeniz biyomuna özgü ve Türkiye’ye endemik olan Eirenis barani sürüngen türü alanda bulunur.

ÖDA, bitki çeşitliliğinin yanı sıra nesli tehlike altında olan bavius (Pseudophilotes bavius) ve Anadolu zıpzıpı (Muschampia proteides) gibi kelebek türleri için de önemlidir.

Alan Kullanımı

Hayvancılık bölgede yaygın olarak yapılmaktadır. Yazın yüksek dağ platoları yayla olarak kullanılmaktadır. Binboğa Dağları, sert araziye sahip olduğu için yerleşim yerleri çoğunlukla dağın aşağı bölgelerindedir. Tarım da alanın alçak kesimlerindeki su kenarlarında yapılır.

Tehditler

Bölgede yapılan yaylacılık ve buna bağlı olarak hayvancılık etkinliklerinin sonucunda yoğun bir otlatma baskısı ortaya çıkmakta ve bölgedeki nadir ve tehlike altındaki bitki türlerini tehdit etmektedir.

Koruma Çalışmaları

Alanda bilinen bir koruma çalışması bulunmamaktadır.

Bilgi

Yüzölçümü: 92117 ha

Yükseklik: 1330 m-2957 m

Boylam: 36,65ºD

İller: Kahramanmaraş, Kayseri

Enlem: 38, 28ºK

İlçeler: Göksun, Afşin, Sarız

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir