Kayseri’de Ne Yenir?
18 Şubat 2019
Columbia’da World’e Özel 150 TL Worldpuan!
18 Şubat 2019

Kayseri’ye geçmişten günümüze bir ışık tutan en önemli müzelerden birisi Kayseri Arkeoloji müzesidir. İşte 1969 yılından bugüne Kayseri Arkeoloji Müzesi…

Arkeoloji Müzesi Ne Zaman Hizmete Açılmıştır?

Kayseri yöresindeki eserlerin yoğunluğu ve Kültepe kazıları sonucunda bulunan eserler Hunat Hatun Medresesi’nin yeterli olmadığını göstermiş, bunun üzerine Gültepe Parkı yakınında eski hastane binasına ait arsa kamulaştırılmıştır. Yüksek Mimar İhsan Kıygın’ın planını çizdiği yeni müzenin yapımına 1965 yılında başlanmış ve eserlerin buraya taşınması ile 26 Haziran 1969’da müze yeni binasında ziyarete açılmıştır.

Kayseri Arkeoloji Müzesi’nin bazı özellikleri;

1969 yılından bugüne Melikgazi ilçesinde hizmet veren müze iki katlıdır ve Kültepe Ören Yeri’ndeki kazılardan çıkarılan eserler salonlarda kronolojik olarak sergilenmektedir. Eski Tunç Dönemi’ne ait mermer ve seramik ürünler, çivi yazılı tabletler, madeni eşyaların yanı sıra Frigya, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemi’nden kalma birçok değerli eser müzede görülebilir. Kayseri Heraklas Lahdi de müzenin önemli eserlerinden bir diğerdir. Kayseri Arkeoloji Müzesi’nin bahçesinde de geçmiş dönemlere ait heykel ve mezar örnekleri sergilenmektedir.

Nerede?

 Adres: Gültepe Mahallesi, Kışla Caddesi No:2

 Tel: (0352) 222 21 49

Ziyaret Saatleri:  Hafta içi 5 gün + Müze kartı da geçerlidir.

KAYSERİ ARKEOLOJİ MÜZESİNİN BAZI RESİMLERİ;

 

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir