Gülerken Bayıltan Hastalık

“Halka tuz eğitimi verilmeli”
14 Mart 2019
Pi sayısının Rekorunu Google Çalışanı Kırdı
14 Mart 2019

Gülmek kadar güzel bir şey var mı bu hayatta? Mutlu anlarımızda, komik olaylarda hunharca kahkaha atmak ne güzel demi fakat bir hastalık var ki buna engel olabilmekte Gülerken Bayıltan Hastalık ben bu hastalığa  yakalanmak istemezdim işte sizlere Gülerken Bayıltan Hastalık hakkında genel bilgiler.

Gülmekten bayılmak her zaman kullandığımız bir deyimdir. Fakat sadece bir deyimden ibaret olmadığı aşikar. Bu rahatsızlık narkolepsinin sendromlarından  katapleksi’dir ani bir heyecanda veya gülme eyleminde bulunan kişi el ayak yada vücudun tamamını kontrolünü kaybetmesidir.

Narkolepsinin sendromlarındandır.

Narkolepsi, beyinde “Hypocretin” isminde bir madde eksikliğinden dolayı ortaya çıkar. Kişi de konsantrasyon eksikliği ve hafıza sorunlarına yol açmaktadır. Görülme sıklığı 2 binde yaklaşık olarak 3-4 civarındadır

Belirtileri anlaşılmadığı için teşhis için geç kalınabilir.

Narkolepsi, ilaçla tedavisi mümkündür fakat belirtileri üzerinde durulmaz bundan teşhis koymak zor hale geliyor.

Belirtileri şöyle; ani bir şekilde gelişen uyku atakları, katapleksi benzeri ani heyecan atakları, uyku felci veya uykuya dalarken, uyanırken ilk dakikalarda görülen halüsinasyonlardır.

Felç durumu oluşur ancak bilinç açıktır.

Katapleksi rahatsızlığı olan bir kişi bilincini kaybetmez. Dış dünyanın farkındadır ama gülerken aniden düşer yarı baygın halde kalır. Bu olaya bilim tarafından kas parezisi deniliyor. Bu durum aynı zamanda ise hiptonik uyku için kullanılıyor.

Atak süresi 30 dakika kadar sürebilir.

Epizot adı verilen aynı zamanda atak anlamını taşımaktadır. Baygınlık durumunda rahatsız olan kişinin çenesi aşağı doğru sarkar ve baş fark edilecek şekilde öne doğru eğilir ve kolları iki yana salınır.

Aşırı yorgun olduğunu hisseden hasta kişi kendisini fiziksel bir güçsüzlükle karşı karşıya kalır. Bayılan kişi baygınlık geçirdiğinin farkındadır fakat bir şey yapamaz.

Kişi günde bir çok kez gülmeye ve heyecana bağlı bir şekilde bayılabilir. Baygınlık süresi 1-2 dakikadır anca 30 dakika süren baygınlıklar geçiren hasta sayısı da az değildir.

 Baygınlık anında yaralanmalara karşı önlemler alınmalıdır.

Kişi, atak vücudunu kontrol edemez ve olduğu yerde bayılır. Kafa travmalarına yol açan çarpmalar yaşanabilir. En önemlisi hastalık teşhisi konula hasta çok fazla tek başına bırakılmamalı. Tabi burada en önemli konu doktor tarafından yazılan reçeteye harfiyen uymaktır.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir