Denizler ve Okyanuslar Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Kadınların Kariyer Gelişimleri İçin Sahip Oldukları Alışkanlıklar
16 Şubat 2019
Sağlıklı Beslenme ve Kilo Vermek Üzerine Doğru Bilinen Yanlışlar
16 Şubat 2019

Okyanus kelimesi telaffuz edildiği anda bile insanda genel bir sakinlik ve mutluluk duygusu uyandırıyor.

Birçoğumuz denize yakın bir yerde oturmaktan veya suya bakmaktan hoşlanırız. Çoğu zaman, sadece suyun yumuşak hareketlerini gözlemleyerek uzun süre vakit geçirebiliriz. Çünkü her zaman meşgul, akıllı ekranlara bağlı yaşamlarımızda, beynimize rahatça dinlenip dolaşması için pek fırsat vermiyoruz fakat suya yakın, suyun içinde veya altında olduğumuz zaman farkında olmadan bilişsel bir mola verebiliyoruz. Yüz yıllardır insanoğlu için gizemini koruyan okyanuslar, derinlerde birçok şaşırtıcı gerçek barındırıyor.

Dünyanın en uzun dağ silsilesi su altında bulunur. 56.000 km üzerinde okyanus havzalarının merkezi boyunca uzanan bir dağ zinciridir.

Işık okyanus yüzeyinden sadece 300 metre kadar derinliğe inebilir. Okyanuslardaki 300 metreden sonraki kısımda karanlık hakimdir.

Dünyadaki okyanuslar ve denizler, kıymetli altın metalinden yaklaşık yirmi milyon ton içeriyor.

Okyanusun derinliklerinde, karadaki en gür ormanlara bile rakip olabilecek Kelp Ormanları vardır. Kelpler hem deniz canlılarına ev sahipliği yapıyor hem de tiroid rahatsızlıklarına ve iyot eksikliğinden kaynaklanan hastalıklara iyi geliyor.

Tüm okyanuslardaki gelgitler ve dalgalar enerjiye çevrilebilirse, dünyadaki tüm enerjinin 5 katı kadar çevre dostu bir enerji üretilebilir.

Dünyadaki okyanusların %95’i henüz hala keşfedilememiştir. Bildiklerimizin ötesinde keşfedilecek daha çok şey var. Okyanusta yaşayan canlı türlerinin %86’sı da henüz keşfedilememiştir.

Okyanusun altındaki Kaplıcalar 650 Fahrenheit sıcaklığa sahip yani kurşun eritecek kadar sıcak.

Okyanusun en uzak noktası olarak kabul edilen alana “Nemo Noktası” denir. “Nemo” ismi, Jules Verne’nin Deniz Altında Yirmi Bin Fersah kitabındaki Kaptan Nemo’dan geliyor.

Dünyadaki yaşamın yüzde 94’ü suculdur. Bu da biz kara canlılarını gezegenin tüm sakinlerine kıyasla çok küçük bir azınlık yapar.

Her yıl, çoğu plastik olmak üzere milyarlarca ton çöp okyanusa dökülür.

Uzay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir