Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar

İşçilerin Maaş İsyanı
26 Şubat 2019
Dünyanın En Ünlü 5 Aşk Hikayesi
26 Şubat 2019

Kısa bir süre sonra çıkması beklenen yeni askerlik yasası içinde detaylar yerini bulmaya başladı. 6+6 olarak düşünülen askerlik sistemi dışında bedelli askerlik de kalıcı olacak.

Yeni askerlik sistemi ile ilgili detaylar, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından aktarılmıştı. Aktarılan sistemde bedelli askerlik kalıcı hale gelecek bilgisi de yer aldı. Bu bilginin ardından askerlik çağına gelen veya yaklaşan, henüz askerlik yapmamış gençlerimiz ‘bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak?’ sorusuna yanıt aramaya başladı.

Henüz konu ile ilgili net bir bilgi gelmese de, konuşulan en güçlü ihtimal ilk çıkacak bedellinin 2 bin euro olması. Bu da güncel kur ile 12 bin TL’ye denk geliyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz Ağustos ayında çıkan bedelli askerlik ücreti 15 bin TL olmuştu.

Bedelli askerlik ücretinin belirli periyotlar ile değişim göstereceği de alınan bilgiler arasında. Yıllık bedelli kapasitesinin de 140 bin civarında olması bekleniyor.

Milletin talebi ve ordunun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığına yeni bir askerlik sistemini çalışmaları için talimat verdiğini anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:
“Kurumlar çalışmalarını yapıp, bir taslak ortaya çıkarttılar. Şimdi burada özellikle gençlerimizin merakla beklediği bu meselede geldiğimiz noktayı milletimizle paylaşmak istiyorum. Bilindiği gibi halen lisans ve lisans üstü programları bitirenler 12 ay yedek subay veya 6 ay kısa dönem er, erbaş olarak askerlik yapıyor. Lisans düzeyinde aşağıda eğitim seviyesine sahip olanlar ise 12 ay er ve erbaş olarak askerlik görevini şu an itibarıyla yerine getiriyor. Bir de yurt dışındaki vatandaşlarımızın faydalandığı dövizle askerlik ile zaman zaman başvurulan bedelli askerlik uygulamaları var.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir