Ağırnas ve Mimar Sinan’ın Evi

Kayseri’den Kıskandıran Lezzetler Ve Tarifleri
19 Şubat 2019
Ayvalı tahinli yaprak sarması
19 Şubat 2019

Ağırnas kasabası, eşsiz mimari eserleri ile dünyanın dört bir yanında tanınan Mimar Sinan’ın doğum yeri.

Kuruluşu bundan 3500 yıl öncesine dayanan bu tarihi kasaba, görkemli taş evleri ve muhteşem doğasının yanı sıra uçsuz bucaksız tünelleri ve yeraltı şehirleriyle de görenleri kendine hayran bırakıyor.

Ağırnas kasabası uzun yıllar Rumlar ve Türkler’in birlikte yaşadığı bir yerleşim yeri olduğu için bölgede camilerin yanı sıra çok sayıda tarihi kilise görmek de mümkün. 1857 yılında yapılan ve bugün hala kullanıma açık olan Agias Prokopis Kilisesi de, o dönemlerin izlerini taşıyor. 1924 yılında yaşanan mübadele döneminde Ağırnas’tan göçmek zorunda kalan ve Yunanistan’da ‘Arkides’ isimli bir köy kuran Rum aileler, Ağırnas Kültür Sanat Festivali kapsamında Ağırnas’a gelerek, yıllar sonra bölgedeki insanlarla buluşmuş.

Ağırnas, Mimar Sinan’ın Evi’ni barındırmasının yanı sıra, yüzyıllardır Kayseri ve çevresinin en iyi taş ustalarının yetiştiği, göz alıcı tarihi evlerin bulunduğu yer. Ağırnas, yerin üstü kadar altında da labirenti andıran adeta ikinci bir şehre ev sahipliği yapıyor. Ağırnas Kültür Merkezi’nde Mimar Sinan’la ilgili sergilenen koleksiyonu gezebilir, 1857 tarihli Agias Prokopis Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Mimar Sinan’ın Evi, Kayseri kent merkezine 27 km uzaklıktaki Ağırnas Kasabası’nda yer alıyor. Eşsiz güzellikteki eserleri ve mühendislik bilgisiyle adını dünya tarihine yazdıran Mimar Sinan’ın doğduğu ve gençlik yıllarını geçirdiği ev, bölgede taş işçiliğinin önemli örneklerini barındırıyor. Restore edilerek ziyarete açılan evin altında bir yeraltı şehrine ait labirentler bulunuyor.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir